سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آی اکسیر

آنچه می خورید بر نحوه خوابیدن تأثیر می گذارد

اگر بتوانید غذاهایی را انتخاب کنید که به شما کمک می کنند تا بهترین خواب ممکن را داشته باشید و اگر می دانستید کدام یک از غذاها می توانند خواب ناخوشایند شما را مانع شوند، از آنها خودداری می کنید؟ اکنون این فرصت برای یادگیری دقیق آن برای یک خواب خوب در شب است. اگرچه این علم ثابت شده نیست، اما مراقبت از آنچه می خورید و می نوشید قبل از خواب می تواند کمک کند.

از غذاهای غنی از تریپتوفان استفاده کنید

همه ما در مورد توانایی شیر گرم برای فرستادن ما به سرزمین رویا شنیده ایم. آیا می دانید چرا درست است؟ غذاهای لبنی حاوی تریپتوفان است که ماده ای تقویت کننده خواب است. منابع خوب دیگر از این ماده شامل آجیل و دانه ها، موز، عسل و تخم مرغ است.

ولع مصرف کربوهیدرات

غذاهای غنی از کربوهیدرات ممکن است به خواب کمک کنند. بنابراین چند میان وعده خوب در اواخر شب ممکن است شامل یک کاسه غلات و شیر، آجیل و کراکر یا نان و پنیر باشد.

قبل از خواب یک میان وعده بخورید

اگر بی خوابی دارید، کمی غذا در معده ممکن است به خوابیدن کمک کند. نوشیدن مقداری شیر نیز ممکن است کمک کند. اما میان وعده را کوچک نگه دارید. یک وعده غذایی سنگین سیستم هضم شما را دچار مشکل می کند و باعث می شود شما ناراحت نشوید و قادر به خواب راحت نباشید.

غذاهای پرچرب را محدود کنید

تحقیقات نشان می دهد افرادی که غالباً از این غذاها استفاده می کنند، دچار اضافه وزن می شوند و چرخه خواب آنها مختل می شود. چرا؟ یک وعده غذایی سنگین هضم غذا را فعال می کند، که می تواند منجر به رفتن شبانه به دستشویی شود.

مراقب کافئین پنهان باشید

تعجب آور نیست که یک فنجان قهوه عصرانه ممکن است خواب شما را مختل کند. اما منابع کافئین کمتر آشکار، مانند شکلات، کولا و چای را فراموش نکنید. حتی قهوه بدون کافه اثری از آن است – اما کافی نیست که مشکل ساز شود. برای خواب بهتر 4 تا 6 ساعت قبل از خواب تمام کافئین موجود در رژیم خود را کاهش دهید.

داروها ممکن است حاوی کافئین باشند

داروهای بدون نسخه که ممکن است در آنها کافئین داشته باشد شامل داروهای مسکن، قرص های کاهش وزن، داروهای ادرار آور و داروهای سرماخوردگی است. این داروها و سایر داروها ممکن است به اندازه یک فنجان قهوه کافئین یا حتی بیشتر داشته باشند. برچسب داروهای بدون نسخه یا برگه اطلاعات داروهای تجویز شده را بررسی کنید تا ببینید آیا داروی شما در خواب تداخل ایجاد می کند یا می تواند باعث بی خوابی شود.

غذای مضر قبل از خواب

مراقب غذاهای تند و سنگین باشید

دراز کشیدن با شکم پر می تواند شما را ناراحت کند، زیرا هنگام خواب سیستم هضم کند می شود. همچنین می تواند باعث سوزش سر دل شود. اگر به یک وعده غذایی سنگین تن می دهید، حداقل 4 ساعت قبل از خواب آن را تمام کنید.

قبل از خواب مایعات نخورید

هیدراته ماندن در طول روز برای بدن شما بسیار مناسب است، اما قبل از خواب آن را قطع کنید. پس از ورود به خانه نیازی به ادامه بیدار شدن برای رفتن به دستشویی ندارید.

برای آرام شدن سیگار نکشید

حتی اگر یکی از روش های مورد علاقه شما برای رفع خستگی باشد، سیگار کشیدن ایده خوبی نیست. نیکوتین یک محرک است و اثرات آن مشابه کافئین است. از سیگار کشیدن قبل از خواب یا اگر نیمه شب بیدار می شوید خودداری کنید.